teklif al

MASKE ve TULUMLAR

Covid19 mücadelesi ve Kişisel Koruyucu Donanımlar

Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) Nedir?

Kişisel Koruyucu Donanım, bir veya birden fazla sağlık ve güvenlik riskine karşı korunmak için kişilerce giyilmek, takılmak veya taşınmak amacıyla tasarlanmış herhangi bir cihaz, alet veya malzemedir. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında üretilen koruyucu ekipmanlar, Koronavirüs (COVID-19) mücadelesinde, enfeksiyon önleme ve kontrolünün kritik bir parçası olmuştur. Pandemi sürecinde kullanılan en yaygın Kişisel Koruyucu Donanımlar (KKD) cerrahi maskeler, partikül filtreli solunum cihazları (N95), eldivenler, gözlükler, önlükler ve tulumlar olarak sıralanabilir.

Covid19 Pandemisi sürecinde halkımızın kullanabilecekleri temel iki tip maske bulunmaktadır. Bu maskeler Partikül Filtreli Yüz Maskeleri ve Tıbbi Yüz Maskeleridir. Yoğun ihtiyaç nedeni ile maske üretimine yönelen birçok üretici bulunmaktadır. İhtiyacın karşılanabilmesi adına üretici girişimlerinin desteklenmesi gerektiği açıktır. Öte yandan bu maskelerin kullanım amacına uygunluğu da büyük önem arz etmektedir. Bu maskelerin kullanım amaçlarına uygunluk açısından tabi oldukları standart ve mevzuatlar bulunmaktadır.

1.      Partikül Filtreli Yüz Maskeleri (Kamuoyunda N95 veya Toz maskesi olarak da adlandırılmaktadır.)

en149-trasnparent.png

a.      Tabi Olduğu Standart: TS EN 149 A1

b.      Tabi Olduğu Mevzuat: Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği – Kategori 3

c.      Uygunluk Kontrol Mekanizması:  Onaylanmış Kuruluş numarası bulunan CE İşareti Taşıması gerekir. (Örneğin CE 2163)

 

 

2.      Tıbbi Yüz Maskeleri (Kamuoyunda 3 katlı cerrahi maskeler olarak da adlandırılmaktadır.)

en14683-Transparent.png

a.      Tabi Olduğu Standart: TS EN 14683 AC

b.      Tabi Olduğu Mevzuat: Tıbbi Cihaz Yönetmeliği – Sınıf 1

c.      Uygunluk Kontrol Mekanizması:  CE İşareti Taşıması gerekir. (Onaylanmış Kuruluş numarası taşımasına gerek yoktur)

 

3.      Tulumlar 

tulum.png

a.      Tabi Olduğu Standart: TS EN 14126

b.      Tabi Olduğu Mevzuat: Kişisel Koruyucu Donanımlar Yönetmeliği – Kategori 3

c.      Uygunluk Kontrol Mekanizması:  Onaylanmış Kuruluş numarası bulunan CE İşareti Taşıması gerekir. (Örneğin CE 2163)

Şirketimiz, Kişisel Koruyucu Ekipmanlar Yönetmeliği kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ve Avrupa Komisyonu tarafından yetkilendirilmiş bir Onaylanmış Kuruluş olarak, kişisel koruyucu donanım ihtiyacının hayati öneme sahip olduğu bu dönemde tüm imkânlarını seferber etmiş ve üreticilere bu ürünlerin taşıması gereken özellikler konusunda bilgilendirme yapmakta ve tüketiciler açısından da uygun ürünlerin halkımıza sağlanması noktasında üzerine düşün görevleri yerine getirmektedir.

Yaşadığımız bu zorlu süreçte laboratuvarlarımızla yapmış olduğumuz işbirliği ile hem Partikül Filtreli Maskeler, Tıbbi Yüz Maskeleri ve Tulumlar için uygunluk kontrol mekanizmaları oluşturulmuş olup ihtiyaç duyulan işlevsel maskelerin halkımız kullanımına sunulması hedeflenmektedir.

Ürün sayfalarımızda belgelendirme süreci, başvuru formları ve sık sorulan sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.

Bültenimize kayıt olun haber ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olun.