teklif al

Solunum Koruyucu (MASKE) Deneyleri

Maske deneylerinde maskelerin bir kısmı orijinal halde bir kısmı ise çeşitli şartlandırmalara (Sıcaklık, giyme simülasyonu, mekanik vb.)  tabi tutulduktan sonra deneylere alınmaktadır. Şartlandırma açıklamaları deney raporlarınızda verilmekte olup hangi ölçümde hangi şartlandırmaya tabi tutulmuş maskenin kullanıldığı izlenebilmektedir.

 

Alevlenebilirlik Deneyi (Flammability Test)

 

Maskenin üretiminde kullanılan malzemelerin belirli bir süre aleve maruz kalmaları durumunda alevlenerek yanmaya karşı dirençlerinin ölçüldüğü deneydir. Deneyde maskenin dış yüzeyinde kullanılan tüm farklı malzemeler aleve maruz bırakılmaktadır. Aleve maruz bırakma deneyi uzun süreli olmayıp maskenin belirli bir hızda 800 C deki bir alev içerisinden belirli bir hızla geçirilmesi esasına dayanır. Deney özel olarak tasarlanmış metal bir manken kafasına maskenin giydirilerek standartlara uygun bir hızda ve mesafede propan gazı ile üretilen alev üzerinden geçirilerek yapılmaktadır.

Flammability-Test.jpg

Deneye tabi tutulan maskelerin alevlenmemesi, alevlenseler bile 5 saniye süre içerisinde alevlerin kendiliğinden sönmesi beklenmektedir. Maskedeki alevlerin 5 saniyeden uzun bir süre devam etmesi halinde maske deneyden başarısız sayılır.

Üreticiler İçin Bilgi Notu: Maskelerin dış yüzeyinde kullanılan malzemelerin alevlenebilirlik testine karşı dayanımları konusunda malzeme üreticilerinden bilgi alınabilir. Malzemelerin teknik bilgi dokümanlarında bu özellik ile ilgili bilgiler yer alabilmektedir.

Üreticiler için verilen notlar genel izlenimler olup bu yöntemlerle uygun sonuç alınamaması konusunda laboratuarımız herhangi bir sorumluluk kabul etmez. 

GERİ