teklif al

BACA UYGUNLUK MUAYENESİ

BACA UYGUNLUK MUAYENESİ

Evinizde veya işyerinizde yer alan bacaların düzenli kontrol edilmesi gazın dışarı çıkmasında etkin rol oynayacaktır. Bacaların testlerinin yapılması yasal bir zorunluluk içermektedir. Ayrıca gazınızı kullanabilmeniz için baca uygunluk testlerinin tamamlanmış olması gerekir. Tüm bu testler uzman kurumlardan tarafından yapılmaktadır. Bacaların montajı konusunda mutlaka kaliteli malzemeler seçilmelidir. Bu sayede çıkan sıcaklığa karşı malzeme dayanıklılık sağlayacak ve uzun süreli kullanım imkanı sunacaktır. Bacaların uygunluk kontrollerinin yapılması aşamasında özel cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar yardımı ile bacaların gaz sızdırıp sızdırmadığı kontrol edilir. Uygunluk kontrolleri mutlaka alanında uzman personel tarafından yapılmalıdır. Ayrıca belirli yetkilere sahip uzman kurumlar tarafından da denetlenmektedir. Bacaların uygunluk kontrolleri sonrası baca uygunluk belgesi verilir. Bu belge sonrası gaz açılımı için başvuru yapabilirsiniz.

Baca Uygunluk Kontrolünün Faydaları Nelerdir

Kullandığınız gazın dışarı atılmasında yarar sağlayan bacanın gereken şekilde çalışmasını sağlar. Bacanın çekiç gücü sayesinde istenilen verim de artış olacaktır. Ayrıca gazınızı aktif olarak kullanabilmenin yolu uygunluk kontrolünden geçmektedir. Bunun için bacaların yasal çerçeve içerisinde hazırlanmış olması gerekir. Bacaların nasıl olması ve ne tür malzemelerden yapılması yasal olarak hazırlanmıştır.

Sızdırmazlık Testinin Önemi

Sızdırmazlık testi bacanın güvenilir bir şekilde kullanılması için yapılmaktadır. İlgili kurum tarafından yapılan bu testte bacanın herhangi bir bölgesinden kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Eğer baca içerisinde gaz kaçağı mevcut ise tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bunun için gerekli önlemler alınarak tekrar sızdırmazlık testi yapılması gerekir. Baca içerisinde kullanılan ürünler sıcağa karşı duyarlı maddelerden oluşmalıdır. Sızdırmazlık testi de yasal çerçeve içerisinde yer almaktadır. Sızdırmazlık testinin amacı baca içerisinde gazın güvenli bir şekilde dışarı çıkmasını sağlamak için yapılır. Gaz dışarı çıkar iken yolda herhangi bir sızdırma yapar ise sızdırmazlık testi ile bulunur. Bunun için Akredite baca kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

Doğalgaz kullanımı günümüzde gittikçe yaygınlaşmaktadır. Kullanımı kolay ve temiz olması ile de kolaylık sağlamaktadır. Gaz yanıcı bir madde olduğundan dolayı gerekli tedbirlerin alınarak kullanılması gerekir. Uygunluk testleri sizin güvenliğiniz için yapılır. Ayrıca her gaz kullanımı için ayrı olarak yapılmaktadır. Tüm bu testler yetki  verilen uzman kurumlar tarafından profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Eğer bacanız gerekli testleri tamamlamış ise gaz kullanımı açılmayacaktır. Bunun için yetkili kurumlardan baca ile ilgili proje örneklerini mutlaka almalı ve nasıl olması gerektiğini öğrenmelisiniz. Bacanın nasıl olması yasal çerçeve de belirlenmiştir. Bu çerçeve içerisinde yetkili kurumlar tüm testleri yaparak gazınızın açılmasına yardımcı olurlar. Kurum seçiminde ise mutlaka kurumsal hizmet veren ve alanında uzman kurumlar seçilmelidir. Bu sayede gazınızı daha profesyonel bir şekilde kullanabilirsiniz. Doğalgaz projesi kapsamı içerisinde yer alan bu raporlar doğru ve güvenilir kaynaklardan alınarak kuruma sunulmalıdır. Eğer verilen belgeler de yetersizlik söz konusu olur ise kurum sizden tekrar değerlendirme yapılmasını isteyecektir. Bunun projelerin güvenilir bir şekilde hazırlanması ve bacakların gerekli testlere tabi tutulduktan sonra gaz açılması istenmelidir. Bu sayede gaz kullanımı daha güvenilir bir şekilde olacaktır.

Baca Uygunluk Kontrolünü Kim Yapar?

Baca uygunluk kontrolleri belli yetkilere sahip kurumlar tarafından denetlenir ve uygunluk kontrolleri yapılır. Baca kontrollerinin nasıl yapılacağı yasal olarak belirlenmiştir. Ayrıca kanunda yasal zorunluluk olarak ön plana alınmıştır. Gaz kullanımı isteniyor ise bu bacaların yeterlilik durumlarının olması gerekir. Baca muayene işlemi profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Özellikle baca malzemelerinin kaliteli yapıda olması muayenenin başarılı geçmesine neden olacaktır. Universal Sertifikasyon olarak uzman mühendis kadromuz ile baca uygunluk muayenesini akreditasyon kapsamında gerçekleştirmekteyiz.

GERİ